Fizjoterapia Sandomierz, Joga Sandomierz, Fizjoterapeuta Sandomierz

Terapia Jogą

Terapia Jogą?

 Oczywiście!

Właściwa praktyka asan kształtuje prawidłową posturę naszego ciała, o czym wiemy nie od dzisiaj. Jednak jeśli występują poważniejsze zaburzenia strukturalne, pojawia się ból – kręgosłup, barki, kolana, głowa. Tutaj oczywiście po przeprowadzeniu badania i diagnostyki należy wspomóc się odpowiednią terapią, która i tak zaprowadzi koniec końców do…praktyki jogi.

Powięź to struktura zbudowana z tkanki łącznej, której zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy. Ta oplatająca całe ciało siatka utrzymuje jego strukturalną jedność, pomaga mu i chroni je zachowując się podczas poruszania jak elastyczny zderzak. System powięziowy natomiast, to sieć współgrających i współpołączonych zależnych od siebie tkanek tworzących złożoną całość, która współpracując tworzy ruch. System powięzi otacza wszystkie organy, mięśnie, kości, i włókna nerwowe nadając ciału funkcjonalną strukturę i środowisko pozwalające układom ciała funkcjonować w spójny sposób.

Thomas Myers, fizjoterapeuta, twórca koncepcji taśm anatomicznych opisał taśmy anatomiczne, pokazując, że pewne elementy w ciele są ze sobą mocniej powiązane niż inne. Te taśmy to podłużne ciągłości mięśniowo- powięziowe, oplatające nasze ciało, nadające mu kształt, oraz wpływające na jego funkcje. Taśmy anatomiczne to globalne spojrzenie na strukturę i ruch człowieka. Taśmami przenoszone są naprężenia, stabilność, adaptacje, elastyczność, kompensacje posturalne. Taśmy anatomiczne to płachty i linie tkanek mięśniowo-powięziowych podtrzymujące ciało w grawitacji. Zaburzenia równowagi strukturalnej objawiają się zaburzeniami mechaniki naszego ciała, widocznymi np. jako niesymetryczne ustawienie części ciała w przestrzeni, lub względem siebie, czy zmianami położenia środka ciężkości.

Te zaburzenia wpływają negatywnie na organizm, jako całość. Pracując manualnie odpowiednimi technikami jesteśmy w stanie wpływać na zmianę ustawienia systemu powięzi, a tym samym części ciała względem siebie mobilizując ciało do zmian i adaptacji w kierunku, jaki wyznaczamy.

Wykonując odpowiednie asany jesteśmy w stanie wspomóc powyższą  terapię, rozszerzyć ją, zaktywizować, wprowadzić do własnego domu, po, lub nawet w trakcie terapii przejmując kontrolę nad jej postępami.

Wzmacniając pewne ruchy podczas praktyki asan, wykonując je w odpowiedni sposób również w odpowiednim tempie możemy wpłynąć na rozciągnięcie,  czy rozluźnienie danej taśmy. Jesteśmy w stanie wpływać na strukturę naszego ciała prowadząc go w kierunku równowagi.

 

Marcin Siedlaczek „Anatomy Trains Structure And Function”

Thomas W. Myers “Anatomy Trains”

Carol Mannheim “Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe”Fizjoterapia Sandomierz

Fizjoterapia Sandomierz, Joga Sandomierz: Ego Sum Fizjoterapia Joga Rozwój Osobisty - Sandomierska Szkoła Jogi, Fizjoterapeuta Sandomierz, Gabinet Fizjoterapii Manualnej