Fizjoterapia Sandomierz, Joga Sandomierz, Fizjoterapeuta Sandomierz

Artykuły - Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty - Badanie fizjoterapeutyczne, i inne teksty

Przychodzi Pacjent do fizjoterapeuty...czyli:

Co to jest badanie i diagnostyka? Czym jest, co daje, i o co właściwie chodzi....

Badanie fizjoterapeutyczne: najważniejszy jest tu wywiad. który daje obraz całego organizmu, jego funkcjonowania, warunków, pracy, środowiska....wszystkiego, co istotne w kwestii holistycznego, całościowego spojrzenia na człowieka, nie tylko pojedynczą dolegliwość, czy bolące miejsce. Ale oprócz niego istnieje cała gama dostępnych możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie dowiedzieć się bardzo wiele nie tylko o schorzeniu, o samej dolegliwości, ale też o jej przyczynach, o podłożu, o tym, jak pozbyć się bólu, ale też o tym jak pomóc pacjentowi w wyelimionowaniu dolegliwości na dłużej, jakie zastosować techniki, od czego zacząć, jaki zaproponować plan leczenia, jaka technika jest najbezpieczniejsza, oraz wreszcie...uff...wyeliminować czerwone i zółte flagi, czyli ostrzeżenia o całkowitych, lub względnych przeciwskazaniach do terapii...

Pierwsze jak zawsze jest najważniejsze...czyli...

...ogólne wrażenie, a mianowicie:

 • analiza chodu, analiza postawy ciała,

 • analiza ustawienia całego ciała w przestrzeni, i poszczególnych części ciała względem siebie

 • ocena krzywizn kręgosłupa - pogłębienie, lub zniesienie lordozy lędźwiowej, kifozy piersiowej, ustawienie szyi, czy też skolioza

 • pozycja miednicy - rotacja, asymetria boczna, przodopochylenie, tyłopochylenie

 • ustawienie barków (w elewacji, depresji, protrakcji) oraz obojczyków (w rotacji, dolne, górne)

 • ustawienie głowy, jej zgięcie boczne, rotacja

 • porównanie rotacji obręczy barkowej i miednicy z obu stron

 • ustawienie kończyn dolnych: w rotacji wewnętrznej, zewnętrznej, ustawienie kolan, i stóp,

 • rozkład obciążeń - czy na przodostopiu, tyłostopiu, ogólna ocena obwodu kończyn

 • ocena ruchomości w stawach, czynna, i bierna

 • jama brzuszna, czy jest wypukła lub wklęsła, równomierna, lub występujące różnice między podbrzuszem i nadbrzuszem, położenie pępka, przemieszczanie tkanek w którymś kierunku

 • oddech - zaburzony, czy równomierny, oddychanie torem brzusznym, czy piersiowym

 • zabarwienie skóry: bladość, zaczerwienie itp.

 • czy występują blizny- jeśli tak, ich układ, wielkość, położenie, kształt, itp.

 • rozkład tkanki tłuszczowej: wychudzenie, otyłość

 • ocena ogólnego zachowania

Po globalnej ocenie, analizie wywiadu przechodzimy do badania lokalnego, specyficznego i działania dostosowanego do potrzeb i problemów osoby badanej.

Pierwszą jest tutaj diagnostyka kliniczna – testy kliniczne, gdzie dobór i ilość testów uzależnione są od okolicy, w jakiej znajduje się schorzenie, czy problem, który wynika z wywiadu i badania ogólnego.

Kolejne, możliwe do sprawdzenia elementy to:
Palpacja:

 • globalny, i lokalny nasłuch pracy powięzi

 • ruchomość i napięcie tkanek

 • diagnostyka termiczna, badanie ucieplenia

 • opukiwanie struktur np. w okolicy gdzie stwierdzono problem, jamy brzusznej, czy wyrostków kolczystych kręgosłupa;

Badanie przejścia szyjno-piersiowego, i przepony piersiowo-brzusznej;
Badanie stref wskaźnikowych:
- dermatomów
- punktów spustowych
- mięśni wskaźnikowych;
Testy prowokacji;
Testy trzewne – testy napięciowe, i testy ruchomości.
Badanie i wywiad pozwalają ustalić plan: dają odpowiedź na pytanie: co dalej, jaka technika, czy zacząć od delikatnych technik odbarczających, np. punktów spustowych, pozycyjnego rozluźniania technikami Jonesa, czy od razu przejść do mobilizacji, czy manipulacji...czy może jednak odesłać pacjenta na badanie dodatkowe, obrazowe, czy inne, albo konsultować stan w lekarzem...


Dokładne badanie fizjoterapeutyczne daje obraz schorzenia, i całego pacjenta, wraz z jego środowiskiem i codziennym funkcjonowaniem. Dzięki niemu powstaje szczegółowy plan fizjoterapii. Żeby pomóc jak najszybciej, jak najlepiej, najsprawniej, i jak najpełniej.

Fizjoterapia Sandomierz

Bańki w terapii manualnej

A czy znacie z dzieciństwa ten domowy sposób leczenia przeziebień? Czy ktoś pamięta jeszcze bańki? Na pewno tak. Bańki, znane i zakorzenione również u nas, to część medycyny wschodu, stosowane od wiekow w medycynie chińskiej i tybetańskiej. Metoda ich działania pozostaje niezmienna do dziś. Poprzez ogrzewanie wnętrza bańki otwartym ogniem (lub mechaniczne dzialanie w przypadku bańki silikonowej) wytwarzane jest w niej podciśnienie, dzięki któremu bańka przysysa się do skóry wciągając do środka skórę, tkankę podskórną i krew.
W gabinecie bańki stosowane są jako bezpośrednia metoda leczenia, np. przeziębień, w chorobach płuc, ukladu oddechowego, jak np........przebyty COVID chociażby (moze byc stosowana z powodzeniem w domu pacjenta), ale tez metoda pośrednia, wspomagająca leczenie manualne, przy różnych dolegliwościach samego ukladu ruchu, dolegliwościach kręgosłupa, stawów i innych, czy dysfunkcji zwiazanych z ukladem trzewnym, i wynikajacych z dolegliwości trzewnych. Bańki działają rozluźniajaco, przeciwbólowo, mobilizują organizm do pracy w kierunku oczyszczenia, a układ odpornościowy do walki z chorobą.


Oddech – energetyczny i oczyszczający proces

Oddech, to niezależny od nas proces wymiany gazowej sterowany przez Centralny Układ Nerwowy, główny komputer naszego organizmu.

Co ciekawe, w ciągu minuty około 7 litrów powietrza wchodzi do płuc, z czego około 5 litrów dochodzi do pęcherzyków płucnych, a do krwioobiegu trafia jedynie około 300 ml. tlenu. W kierunku przeciwnym ok. 250 ml dwutlenku węgla zostaje usunięta na zewnątrz.

Oddech jako taki musi być więc w jak największym stopniu efektywny. Znaczenie ma tutaj nie tylko sprawność układu oddechowego odpowiedzialnego za wymianę gazową, ale także sprawność tego, co odpowiada za pracę, ruch, kontrolę – czyli sprawność układu mięśniowo – szkieletowego, powięziowego, stawów, żeber, mięśni oddechowych. Sprawność całego układu oddechowego gwarantuje sprawność wymiany gazowej. Ale to nie wszystko. Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego gwarantuje poprawne odprowadzanie krwi żylnej, przepływ limfy, wpływa na odprowadzanie toksyn z wątroby, czyli również na jej stan, wpływa na ruchomość trzewi w obrębie jamy brzusznej, zwiększa ruchomość przepony zwiększając miejsce dla płuc i pojemność oddechową.

Manualne leczenie polega m.in. na rozluźnianiu, mobilizacji, przywracaniu mobilności wspomnianych wyżej struktur odpowiedzialnych za pracę klatki piersiowej, elementów kostnych, połączeń stawowych, mięśni oddechowych, powięzi. Profilaktyka i ćwiczenia oddechowe natomiast wpływają na sprawność układu oddechowego, utrzymują ruchomość całej klatki piersiowej, z kręgosłupem piersiowym włącznie. A w kwestii profilaktyki nie ma nic lepszego od praktyki asan, gdzie praca z oddechem, jego kontrola, i współpraca z całym ciałem jest nierozłączna. A dla wytrwałych także praktyka pranayamy, czyli praktyka rozszerzona do pracy nakierowanej na oddech – na pracę i kontrolę przepony, klatki piersiowej, przy zachowaniu uważności i koncentracji.Fizjoterapia Sandomierz, Joga Sandomierz: Ego Sum Fizjoterapia Joga Rozwój Osobisty - Sandomierska Szkoła Jogi, Fizjoterapeuta Sandomierz, Gabinet Fizjoterapii Manualnej